Multisensör” yani “çok sensörlü” kameralar adından da anlaşılacağı gibi birden fazla görüntü yakalama sensörüne sahiptir. Başka bir deyişle: birden fazla kameranın bir ürün bünyesinde birleştirilmiş halidir.
İlk dikkat çekici örnekleri Mobotix tarafından piyasaya sunulup kullanılmaya başlandığından beri gelişen ve gittikçe popülerliğini arttıran bu ürünlere yakından bakalım.
Multisensör Kameralar Nasıl Çalışır

Aslında her bir sensör farklı bir kameradır. Bazı ürünlerde, farklı görüntü sensörlerinin yakaladığı görüntüler yazılımsal olarak birleştirilir ve bütün tek bir görüntü olarak görüntülenir ve kaydedilir.
Video çözünürlüğü sensörlerin adeti ve destekledikleri çözünürlüklere göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak: Yanda gördüğünüz ürün Avigilon ‘un multisensor kamerasının iki model mevcut. 3 Sensörlü olanı  9 megapiksel, 4 sensörlü versiyonu 12 megapiksel olarak sunulmaktadır.
Nasıl Bir Görüntü Verir
Yine sensörlerin adeti ve diziliş şekline göre farklı açıda görüntü verebilirler. Bir kameraya “multisensor” yani “çoklu sensör” diyebilmemiz için en az iki sensöre sahip olması gerekiyor. Sensör sayısı arttıkça da üreticiye, amaca ve ihtiyaca göre pek çok farklı çözüm karşımıza çıkıyor.